Menu główne:
Nasze korzenie
"Nie ma wielkiego czynu, który by nie powstał z wielkiego marzenia..."
Historia judo w Pruszkowie zaczyna się w latach sześćdziesiątych, kiedy to sport ten zaczynają uprawiać w WKS Gwardia Warszawa bracia Arek i Mirek Lewandowscy, Artur Tomaszewski i w WKS Lotnik Marek Pintara. We wrześniu 1963 roku do sekcji judo Gwardii trafiają Janusz Beczek i Janusz Kaczanowski stając się zawodnikami wyczynowymi tego klubu prowadzonymi przez trenera Jerzego Banaszaka. Zorganizowaną formę trenowania judo w Pruszkowie zapoczątkował w latach siedemdziesiątych Michał Dzieżbicki - 2DAN absolwent AWF Warszawa, który w naszym mieście zaczyna prowadzić naukę walki wręcz - samoobrony z elementami judo.
W 1973 roku Marek Pintara jako pierwszy zakłada w TKKF Anielin zespół ćwiczebny judo organizując 3-miesięczne kursy samoobrony. Jego wychowankowie to, między innymi Teresa Niewiadomska, Tadeusz Sala, Jerzy Sijka. W październiku 1976 roku w TKKF "Anielin" kontynuuje pracę Marka Pintary instruktor judo - Janusz Kaczanowski tworząc równocześnie dodatkową grupę judo dla dzieci pod nazwą "Kurs 4 - letni judo".
15.04.1977 rok - I Turniej o Mistrzostwo Sekcji Judo -TKKF Anielin i obecność na nim Tadeusza Kochanowskiego - pierwszego Prezesa PZJudo.
Od lewej: Prezes TKKF Anielin J. Marcjanek, Adam Kądziela (później instruktor judo w TKKF Morwa Milanówek), Teresa Niewiadomska (obecnie Sygacz) - sędzia sekretariatu , Janusz Kołodziejski - sędzia, wtedy jeszcze zawodnik WKS Gwardia, Janusz Beczek - sędzia i Honorowy Gość Turnieju - Tadeusz Kochanowski.
17.01.1978 rok - pierwszy egzamin na stopnie judo 5 i 4 kyu.
Egzaminatorzy to goście z WKS Gwardia Warszawa - trener koordynator Jerzy Banaszak (z prawej) i trener grupy juniorów Tadeusz Epelbaum.
12 - 13.05.1979 rok - I Warszawska Olimpiada Młodzieży pierwszy medal w sekcji - złoty Andrzeja Gmyrka.
Lata 1980 i 1981 to starty wychowanków Janusza Kaczanowskiego w barwach WKS Gwardia
Warszawa w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży przynoszące kolejne złote i brązowe medale.
Pierwsze miejsce Maciej Michalski, V miejsce Paweł Wit
Sławomir Niedbała (z lewej)- złoty medal i Jarosław Rembiszewski - medal brązowy
Janusz Podgórny III miejsce w Mistrzostwach Polski 1981 r.
Zawodnicy z tamtych lat, których wspomina Janusz Kaczanowski to: Jarosław Burzyński, Dariusz Pasik, Janusz Przygoda, Dariusz Felakowski, Paweł Opaliński, Marek Iwanek, Piotr Sochacki, Krzysztof Wesołowski, Piotr Celjowski, Krzysztof Radzanowski, Marek Rola Jacek Szarlik, Radosław Niksiński, Zbigniew Pasterski, Marcin Łosiewicz, Piotr Piotrowski, Wiesław Gowin, Dariusz Podleśny, Dariusz i Andrzej Jakubowscy, Adam Flaszczyński Anna Piasecka i Hanna Kruszewska.
W latach 1977 - 1981 odbywały się co roku turnieje o Mistrzostwo Sekcji (w Szkole Podstawowej nr 10 ),a ostatni - piąty odbył się 30 czerwca 1981 w Szkole Podstawowej nr 12 w 30 rocznicę powstania TKKF - Anielin.
Migawka z III Turnieju 26.04.79 r w SP nr 10. Sędziuje walkę J. Beczek
1982 - 1986 to wyjazd z Polski Janusza Kaczanowskiego i lata powolnego zaniku działalności sekcji samoobrony w Pruszkowie przy TKKF Anielin. 1986 - 1989 to lata próby organizowania ( już nie w ramach TKKF) przez Janusza Kaczanowskiego sporadycznych kursów samoobrony. Wtedy też były podejmowane przez niego próby zainteresowania ówczesnych władz miasta i MKS Znicz możliwością założenia w Pruszkowie sekcji judo z prawdziwego zdarzenia, w czym wspierali go Adam Kądziela i Janusz Beczek, niestety bez powodzenia.
Rok 1996 to ponowienie przez Janusza Kaczanowskiego próby stworzenia zorganizowanej formy ćwiczenia judo, tym razem w Szkole Podstawowej Nr 2, jako dodatkowych zajęć W.F. dla dzieci w klasie jego syna. Propozycja prowadzenia zajęć zupełnie społecznie spotyka się z zainteresowaniem dyrektora mgr Tadeusza Powązki i pomocą szkoły w postaci użyczenia pomieszczeń na tą działalność. Po kilku miesiącach samotnej pracy Janusz Kaczanowski zaprasza do współpracy Janusza Beczka, z którym od lat marzyli o zorganizowaniu w Pruszkowie klubu judo. Zaczyna się okres umacniania organizacyjnego tej grupy ćwiczebnej i kształtowania formy prawnej, tworzenie jej statutu. Trenowanie judo w tej sekcji synów obydwu szkoleniowców było dodatkowym bodźcem do wytężonej społecznej pracy szkoleniowej i organizacyjnej. Zaczęło realizować się marzenie obu instruktorów o ich klubie judo...
Klub został zarejestrowany jako UKS "KATA" 10 grudnia 1998 roku.